Kahvaltı, içinde çok çeşit barındıran ve uzun zaman ayrıldığında daha çok keyif taşıyan bir öğün. Kültürü ve yiyecek çeşitleri ülkeden ülkeye değişse de ”günün altın öğünü” olarak yaşamın her anında baş köşedeki yerini alıyor.

vaktimiz olmadığı için ya da çoğu zaman es geçtiğimiz kahvaltı, aslında günün ilk öğünü olarak metabolizmanın çalışmaya başlamasını sağlıyor bu yüzden sağlık açısından da önemli bir yere sahip benim blog sayfama taşıma sebebim ve bizi ilgilendiren kısmı ise ülkelerin mutfaklarında bir kültür zenginliği oluşturup her ülkeye göre farklılık oluşturarak alışkanlıkları öne çıkaran bir durum ortaya sergilemekte ve bu yüzden konuyu değerli okuyucularımla paylaşma gereksinimi duymaktayım.

öncelikle kendi ülkemde Türkiye de geleneksel Türk kahvaltısı söylendiğinde sofranın vazgeçilmezi ekmek çeşitleri göze çarpar simit, kızarmış ekmek, beyaz peynir her evin sofrasındaki klasikleşmiş noktalar bölgelere göre değişen peynir çeşitleri her yöreye göre sofradaki yerini alır bunun yanı sıra siyah ve yeşil zeytin çeşitleri de olmazsa olmazlardır. Aynı anda dört mevsimi yaşayabilen ülkemizde çeşitli reçel çeşitleri bunun yanı sıra bölgelere has sucuk ve pastırma sofrayı yine zenginleştiren ürünlerdir bal kaymak ve çay ise Türk kahvaltı sofrasını tamamlayan en önemli yiyeceklerdir.

Dünyaya bu konuda göz atacak olursak Fransa da ”Kruvasan” Yunanistan da ”Poğaça” Amerika da ”Pankek” Belçika da Waffle İngiltere de ”Scones” Lübnan da “Zahterli pide” bizim ekmeğin yerini almış durumda devamında Rusya da havyar, lakerda ve balık ürünleri ile kahvaltılar devam ederken İspanya da füme salamlar, zeytin ve ”iberia”(zeytinli ekmek) ”bocadillo con tomate”(domatesli ekmek) vazgeçilmezlerde İsviçre de mısır gevreği, marmelatlar, peynir ve salamlar, Hollanda da lezzetli peynirler, salamlar ve ringa balığı onlar için bir kültür ve kahvaltıda tüketiyorlar İtalya da mozarella, salam çeşitleri domates fesleğen ve tabiki espressoları onların vazgeçilmezi.

Venezuela da “Arepa” (lavaştan daha kalın bir ekmek türü)peynir, tavuk, avokado ,kırmızı et, fasulye, yumurta gibi ürünlerle sandviç gibi doldurulup kahvaltıda sevdikleri bir lezzet Japonya da ise buharda pişmiş pirinç, miso çorbası, nori(kurutulmuş yosun)Japon turşuları kahvaltıda tükettikleri ürünlerdir. tabiki daha sayamadığımız ve her birinin kendine has özellikleri olan ülkelerin kahvaltı sofraları var onları da bir ara tarifler köşemizde reçetelerini paylaşacağımız ürünlerde tanıtacağım.

Bu yazımı şu güzel söz ile bitiriyorum “Günde beş defa yemek yesen de ,kahvaltının mutluluğunu hiçbir öğünde bulamazsın”

Ercan Chef